Elektronowe światło błyskowe.
Jak widzimy, błony barwne są produkowane z przeznaczeniem do światła dziennego, szczególnie słonecznego, bądź do lamp fotograficznych znacznie przewoltowanych. Na co więc należy zwracać uwagę przy użyciu znajdujących coraz większe zastosowanie elektronowych lamp błyskowych?
Jakkolwiek elektronowe światło błyskowe jest przystosowane do błon barwnych, jednak urządzenia te mają bardzo krótkie czasy naświetlania i powodują powstawanie płaskich, miękkich obrazów, podobnie jak to się dzieje na materiałach czarno-białych, tak że zdjęcia takie na błonach barwnych należy wywoływać o 20—30% dłużej. Nie dotyczy to błon odwracalnych. Dlatego nie należy wykonywać na tej samej błonie zdjęć naświetlanych normalnie i ultrakrótko, za pomocą światła błyskowego. Oddając do wywołania błony naświetlane światłem błyskowym należy poinformować o tym zakład wywołujący, który będzie je wywoływał odpowiednio dłużej. To samo dotyczy reprodukcji, do czego jeszcze powrócimy.
Niezależnie od powstania miękkiego obrazu, wskutek ultrakrótkiego oświetlenia elektronową lampą błyskową, istnieje jeszcze jedna przyczyna zmiękczenia obrazu wywołana tym, że reflektor umocowany na aparacie zdjęciowym powoduje powstanie obrazu nie zawierającego cieni. Okoliczności te, jak już mówiliśmy wyżej, powodują, że materiały odwracalne będą w tych warunkach nieco niedoświetlone, podczas gdy naświetlone w tych samych warunkach materiały negatywowe będą miały naświetlenie prawidłowe. Dlatego dla materiałów odwracalnych należy przyjmować niższe wartości światłoczułości niż podane na opakowaniu. Płaskie motywy przy naświetleniu wystarczającym dla błony negatywowej dadzą na błonie odwracalnej, o tej samej światłoczułości wg normy DIN, obrazy nieprawidłowe.
Zdjęcia błyskowe na barwnym materiale negatywowym nie sprawiają trudności, natomiast na materiale odwracalnym jedynym utrudnieniem jest tylko konieczność stosowania odpowiednich filtrów. Widmo światła wysyłanego przez elektronową lampę błyskową jest w dużym stopniu podobne do światła dziennego, tak że dla materiałów przystosowanych do światła dziennego oznaczonych literą T nie musimy stosować żadnych filtrów.
Jeśli lampa błyskowa będzie dawać na materiale odwracalnym T przystosowanym do światła dziennego nieco niebieskie zadymienie obrazu, należy użyć bardzo słabego filtru żółtego, ma przykład filtru K 32. Lampy błyskowe zawierające w środku druty lub folie magnezowe względnie glinowe (RFT-Fotoblitz, Osram Vacublitz, Philips Photoflux) dają światło bardziej żółtawe. Istnieją specjalne lampy błyskowe dla filmów barwnych —- ze szkłem barwionym na niebiesko dla materiałów do światła dziennego T i na żółto dla materiałów do światła sztucznego K. Żarówki z białym szkłem mogą być w każdym przypadku używane dla materiałów negatywowych przeznaczonych do światła sztucznego, natomiast przy mniej więcej podwójnym czasie naświetlania mogą być używane także i dla materiałów przeznaczonych tylko do światła dziennego. Materiały odwracalne przeznaczone do światła sztucznego wymagają jednak użycia lamp nie barwionych, natomiast w tych przypadkach należy stosować przed kamerą filtr, np. K 32.