Dobór błony fotograficznej

Dobór błony fotograficznej.

Przy wyborze barwnego materiału zdjęciowego powinniśmy rozważyć wszelkie okoliczności, które przemawiałyby za użyciem błon negatywowych lub odwracalnych. Błony negatywowe muszą być kopiowane. Wybieramy je przede wszystkim wtedy, gdy chcemy zdjęcia na papierze wkleić do albumu, gdy chcemy otrzymać powiększenia na papierze ze względów osobistych lub na wystawę względnie gdy fotograf zawodowy musi oddać klientom wykonane odbitki. Amatorzy są przede wszystkim zwolennikami błon odwracalnych, gdyż pozwalają one na wykonywanie przepięknych projekcji w gronie rodzinnym i znajomych. Często również do celów graficznych, a więc drukarskich błony odwracalne są chętniej używane niż materiały negatywowe, jakkolwiek zarówno z błon odwracalnych, jak i negatywowych można wykonać równie dobre druki.

Należy stwierdzić, że poza produkcją kinematograficzną, która wykorzystuje do zdjęć wyłącznie materiały negatywowe, w dziedzinie użyteczności amatorskiej i zawodowej błony odwracalne są dużo częściej używane niż błony negatywowe. Możemy to rozpatrzyć jeszcze dokładniej. Przede wszystkim sprawa kosztów. Jest to bardzo ważny czynnik pomagający wydatnie w podjęciu decyzji. Do ceny bowiem błon odwracalnych dochodzą jeszcze tylko nieznaczne koszty wywoływania, jeśli nie zostały już i tak wliczone w cenę sprzedaży błon. W przeciwieństwie barwne błony negatywowe wymagają wykonania dość drogich kopii. Dawne niedostatki błon odwracalnych, polegające na niemożności wykonania z nich kopii, zostały w ostatnich latach usunięte.

Obecnie istnieją już bowiem błony odwracalne przeznaczone do kopiowania (ORWO-Wolfen), na których można otrzymać bardzo dobre duplikaty lub powiększenia. Istnieją również specjalne pośrednie materiały negatywowe (Agfa-Leverkusen), za pomocą których poza kopiami można otrzymać także powiększenia na papierach. Wyrabiane są również odwracalne papiery barwne, które umożliwiają wykonanie dobrych powiększeń bez pomocy negatywu przejściowego. Zrozumiałe, że zdjęcie oryginalne zawsze będzie lepsze niż uzyskana z niego kopia. W następstwie obraz uzyskany drogą odwracalną ma bogatsze barwy oraz lepszą rozdzielczość niż kopia pozytywowa, gdyż każdorazowe kopiowanie powoduje straty jakościowe. Istnieją jednak również i inne punkty widzenia na oba rodzaje materiałów.