FUTERAŁY.
Lustrzanka powinna być zawsze gotowa do zdjęcia, ale jednocześnie musi być chroniona przed kurzem i uszkodzeniami. Pomimo solidnego wyglądu aparat jest bardzo wrażliwy na najmniejsze zderzenie z czymś twardym (uderzenie o drzwi tramwaju lub wagonu, o skałą w górach itd.), reaguje na to niedostrzegalnym wgięciem ścianki aparatu lub oprawy obiektywu, co może od razu unieruchomić cały mechanizm.
Dla ochrony przed wypadkami, przed kurzem, wciskającym się w każdy najmniejszy otwór i osiadającym na obiektywie, służą futerały pogotowia oraz torby typu reporterskiego na aparat i sprzęt.
Torby te mogą być wykonane ze skóry podbitej materiałem,
z dermatoidu lub z tworzywa sztucznego, mogą być sztywne lub miękkie, przewidziane na przechowywanie samego aparatu, lub też aparatu z zapasowym obiektywem i sprzętem pomocniczym.
Futerały pogotowia wykonane są w ten sposób, że nie trzeba z nich wyjmować aparatu przy wykonywaniu zdjęcia, lecz wystarczy otworzyć klapę zasłaniającą obiektyw, celownik i gałki nastawcze. Stosowane w fotografii małoobrazkowej, są bardzo wygodne w użyciu, a prócz tego doskonale chronią aparat.
Reporterzy i fotografowie zawodowi używają często dużych toreb przewieszonych przez ramię, mieszczących aparat, filtry, osłonę przeciwsłoneczną, światłomierz, obiektywy wymienne, zapas błon itd.
Torbę taką można zamówić lub przystosować do tego celu damską torebkę, tzw. „konduktorkę”.
Do celów amatorskich, zwłaszcza w czasie wycieczek i podróży, najwygodniejsze są miękkie, małe torby zawieszone na ramieniu, nie przeszkadzające w czasie dłuższych wędrówek pieszych. W torbie takiej (są również powszechnie znane torby typu lotniczego wykonane z tworzywa sztucznego) mieszczą się wygodnie obiektywy wymienne, światłomierz, filtry i zapasowe błony; sam aparat zawieszony na na ramieniu fotografa, w futerale pogotowia, spoczywa na torbie.