KONSERWACJA OBIEKTYWÓW.
Od starannej konserwacji obiektywu zależy jego sprawność. Jest to urządzenie optyczne o wysokiej precyzji i wymaga bardzo starannej obsługi. Do wycierania soczewek z kurzu lub skroplonej pary należy używać pędzla lub miękkiego, kilkakrotnie pranego płótna. Zalecana często skórka irchowa mniej nadaje się do tego celu, gdyż utrzymujący się w jej porach pył, a nieraz i drobne grudki, mogłyby porysować powierzchnię soczewek.
Obiektywy bezodblaskowe mają obecnie tak twardą warstwę przeciwodblaskową, że wytrzymują bez szkody delikatne przetarcie bardzo miękką, czystą szmatką. Jednakże czyszczenie obiektywów powinno ograniczać się tylko do powierzchni zewnętrznych. Oczyszczenie obiektywów od wnętrza oprawy należy powierzać specjalistom, gdyż wykonują oni tę czynność lepiej i z gwarancją, że nie porysowane soczewki będą przy ponownym montażu prawidłowo ustawione i obiektyw nie straci na ostrości.
Gwinty w oprawach obiektywów są prawoskrętne. Nie należy dokręcać ich zbyt silnie, gdyż przez to mogą powstać w soczewkach szkodliwe naprężenia lub nawet pęknięcia. Jeżeli gwintu nie można rozkręcić, należy między jego nitki wpuścić kropelkę oleju kostnego.
Czasem można zauważyć w soczewkach obiektywów pęcherzyki powietrza. Te wady w szkle są w pewnych granicach tolerowane i bardzo nieznacznie wpływają na straty światła i ostrość obrazu. Są one nie do uniknięcia w szkle optycznym wysokiej jakości.