Odcienie barwne.
Podczas procesu obróbki chemicznej materiałów odwracalnych nie mamy możliwości wpływu na jakość barw obrazu. Ta ostatnia jest zależna od nieprawidłowych odchyleń odcieni barwnych i to bardziej, niż możemy to sobie wyobrazić. Na przykład zupełnie zauważalny wpływ wywiera barwa szkła, z którego wykonane są obiektywy zdjęciowe. Zmieniając obiektywy na inne, o innych ogniskowych, możemy zauważyć zmianę obrazu, np. z niebieskawego na żółtawy, przy czym tej zmiany barw nie możemy sobie nieraz z początku wytłumaczyć. Niebieskofioletowe zabarwienie ulepszonych obiektywów z warstwami przeciwodblaskowymi nie ma na to bezpośredniego wpływu, a różnicę zabarwienia obiektywów możemy rozróżnić również gołym okiem. Dawniej nie zwracano uwagi również na zmianę zabarwienia światła w różnych porach roku. Latem, w południe, światło słoneczne jest bardziej niebieskie niż po południu lub wieczorem. Również późną jesienią lub w zimie słońce daje światło* wyraźnie bardziej żółte. Problemem zmiany odcieni barw wywołanej przez materiały światłoczułe na bardziej żółtawe lub bardziej niebieskawe zajmiemy się jeszcze szczegółowo dalej w związku z przyczynami, które je powodują.
Występowanie odcieni barwnych może być spowodowane wielu przyczynami i mieć różne nasycenie. Na przykład materiały odwracalne przechowywane w niewłaściwych warunkach lub przeterminowane wykazują wyraźne skłonności do barwnych zadymień w różnych odcieniach. Możemy jednak otrzymać na nich zdjęcia o intensywnych barwach, na przykład kwiatów, zupełnie prawidłowe, podczas gdy inne obrazy zbliżone do odcieni szarych lub mające jaśniejsze, większe powierzchnie będą wykazywały zupełnie wyraźne zniekształcenia prawidłowych odcieni barwnych. Przede wszystkim należy podkreślić, że niewielkie zadymienia barwne stają się zauważalne tylko przy oświetleniu oglądanych przedmiotów światłem dziennym. Natomiast w czasie projekcji, do której przede wszystkim materiał barwny jest przeznaczony, zmiany są prawie niewidoczne, gdyż oko zupełnie inaczej wtedy reaguje niż w otoczeniu jasnym i nie może porównywać przezroczy z innymi barwami naturalnymi.
Oko ludzkie nie ma zdolności odizolowania się od dominujących barw wpadającego doń światła i na przykład arkusz papieru widzi jako biały zarówno w świetle dziennym, jak i przy oświetleniu żarowym. Jedynie wtedy, gdy oba rodzaje światła obserwujemy jednocześnie, możemy stwierdzić duże między nimi różnice. Dlatego przy wykonywaniu zdjęć na materiale odwracalnym, jeśli nie są dokładnie określone warunki oświetlenia, istnieje niebezpieczeństwo użycia nieprawidłowego filtru. Jednak przeciętny amator nie powinien się obawiać otrzymania barw o odcieniach nieco bardziej odbiegających od normalnych. Poważniejszy natomiast fotograf, jeśli chce na przykład użyć swoich zdjęć jako ilustracji do odczytu czy referatu, pragnący uzyskać możliwie te same odcienie barw, może w serii zdjęć natrafić na znaczne kłopoty. Wielką pomocą w takim przypadku może służyć miernik temperatury barwowej światła.
Na początku nie chcielibyśmy się zbytnio wgłębiać w zagadnienie odcieni barw z uwagi na niewielki zakres wiadomości i powrócimy do tego, po zapoznaniu się z dalszymi danymi potrzebnymi do lepszego jego zrozumienia.