Odtworzenie barw kwiatów.
Kilka słów należy poświęcić odtworzeniu barw. Na prawidłowo naświetlonym materiale odwracalnym prawie wszystkie barwy kwiatów będą doskonale odtworzone, będą widoczne nawet najbardziej delikatne odcienie, jeśli, jak wspominaliśmy, zostaną prawidłowo naświetlone, to znaczy nie tylko przez odpowiedni czas, lecz i światłem o odpowiednich barwach. Przy świetle słonecznym, do którego są dostosowane materiały odwracalne, nie ma prawie żadnego problemu. W dni pochmurne musimy używać słabego filtru żółtego, na przykład Agfa lub ORWO nr 32 lub też, jeśli chcemy otrzymać obraz bardziej ciepły — filtru różowego. Jeśli w motywach kwiatowych dominują barwy czerwone i niebieskie, a kolor żółty jest zanikający, możemy zastosować filtr neofanowy, który powoduje znaczne podniesienie jaskrawości. We wszystkich przypadkach, jeśli chcemy otrzymać właściwe obrazy w trudnych warunkach oświetleniowych względnie musimy pracować na materiale dającym zadymienia barwne, musimy używać najjaśniejszych filtrów do kopiowania (filtry do kopiowania oprawione w szkło dają nieostrości) względnie jako filtrów zdjęciowych używać filtrów przeciw zadymieniowych, przy których przy każdym oświetleniu i przy każdym materiale podatnym na zadymienie barwne możemy dojść do dobrych rezultatów (filtrami tymi nie mogą być skorygowane niedostateczna czerń i niezrównoważenie barw).
Kłopotów z filtrami nie mamy przy wykorzystywaniu barwnych materiałów negatywowych. Możemy z nimi dojść do dobrych rezultatów, a niedostatki powstałe w czasie kopiowania może określić tylko fachowiec przy bardzo krytycznej analizie. Żółte kwiaty najczęściej wychodzą jako nieco bielsze. Niektóre barwy kwiatów, jak na przykład ciemnoniebieska i fioletowa spotykane w astrach, daliach lub japońskich storczykach, stwarzają wiele trudności i to tak dalece, że wychodzą one czerwonawe, jeśli nie wręcz czerwone. Zastanawiające jest, że niektóre z tych kwiatów w wazonach, przy oświetleniu światłem sztucznym wydają się dla oka również dużo bardziej czerwone niż przy świetle dziennym. Zjawisko to polega na tym, że barwniki odbijają poza niebieskimi także długofalowe promienie czerwone (również w niewidzialnej podczerwieni). Na normalnym barwnym materiale światłoczułym promienie te są wiernie zanotowywane, podczas gdy czułość oka jest w tym zakresie dużo mniejsza.
Omówiliśmy zagadnienie fotografii kwiatów dość obszernie, tak jak na to ten wesoły barwny światek zasługuje. Zrobiliśmy to nie bez przyczyny, gdyż w zagadnienie to dość trudno jest się wdrożyć.