Zbliżenia na zdjęciach kwiatów.
Bardzo często przy zdjęciach kwiatów mamy ochotę podejść bliżej, niż pozwala na to kamera. Perspektywiczne przerysowania, które wyglądają tak nieładnie, prawie nie występują, tak że nie jesteśmy zmuszeni do używania obiektywów o dłuższych ogniskowych. Soczewki nasadkowe są mało użyteczne, gdyż pogarszają ostrość rysowania obiektywu. Przy migawkach szczelinowych bardzo korzystne są pierścienie przedłużające. Jeśli kwiaty są ładnie ułożone, lampy dają dobre światło, a obraz został prawidłowo skadrowany, powinniśmy go nastawić na ostro i odpowiednio przysłonić. Najlepiej ustawić na jakimś leżącym w pobliżu przedmiocie, np. popielniczce, mniej więcej w jednej trzeciej pożądanej głębi ostrości.
Wybór przysłony jest, jak wiadomo, uzależniony od ogniskowej obiektywu i odległości fotografowanego przedmiotu. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Na najczęściej używanym formacie 6X6 cm, przy ogniskowej 10 cm, wykonując zdjęcie bukietu z odległości 1,2 m, możemy stosować przysłonę 1 :8 do 1 : 11, natomiast przy wykonywaniu bliskich zdjęć kwiatów musimy przysłonę zmniejszyć na 1 : 16 lub 1 : 22. Musimy przy tym zwracać uwagę, aby głębię ostrości utrzymywać możliwie w jednej płaszczyźnie, na przykład, aby gałązki kwiatów nie wystawały za bardzo do przodu. Przy specjalnie dużych zdjęciach pojedynczych kwiatów musimy ustawić je w płaszczyźnie prostopadłej do osi ustawienia kamery, gdyż nawet niewielkie nieostrości na ważnych częściach obrazu wyglądają bardzo nieładnie.
Posunęliśmy się już tak daleko, że właściwie możemy nacisnąć na wyzwalacz, gdyby nie uczucie niepewności, czy zmierzony lub oceniony na oko czas naświetlania jest właściwy.
Każdy powinien gromadzić swoje własne doświadczenia i ich wyniki, ale chcemy podać jeszcze jeden przykład. Weźmy bukiet kwiatów, który chcemy sfotografować z odległości 1,2 m przy ogniskowej 10 cm i przysłonie 1 : 8. Do oświetlenia użyjemy lampy fotograficznej typu B i jednej zwykłej żarówki 200 W, stojących mniej więcej w odległości aparatu zdjęciowego po jednej stronie. Naświetlenie na materiale barwnym dla światła sztucznego typ K, o czułości odpowiadającej 17° DIN wynosi według wszelkich ustaleń 2 sek. Zastosowanie filtru nr K 22 przy użyciu materiału przystosowanego do światła dziennego typ T przedłuża czas naświetlania sześciokrotnie. Jeżeli weźmiemy kwiaty wystające z boku dużego bukietu i podejdziemy z kamerą na odległość 40 cm, czas naświetlania przedłuży się wtedy 1,5-krotnie, a więc będzie wynosił 3 sek. Dokładnie o obliczaniu czasu naświetlania przy zbliżeniach mówiliśmy we wcześniejszych artykułach.