Zdjęcia kwiatów

Należy tutaj dać wolną rękę wszelkim artystycznym odkryciom. Ułożenie kwiatów, wybór wazonu, tła lub przedmiotów, położenie lampy itd. mogą być zmieniane w szerokich granicach. Może się tak zdarzyć, że również i temu będziemy musieli poświęcić wiele pracy. Kwiaty nie zawsze pasują do każdego wazonu, nawet jeśli jego wielkość im odpowiada. Lekkie różnobarwne kwiaty wypadają ładniej w jasnym wazonie porcelanowym lub szklanym, podczas gdy dla bardziej ciemnych nadaje się lepiej porcelanowa lub fajansowa czara. Dekoracja nie powinna działać przytłaczająco, a przede wszystkim nie może zawierać żadnych wzorów kwiatowych. Należy również unikać gładkich, białych, bezbarwnych, przezroczystych wazonów ze względu na to, że są bardzo trudne do odtworzenia. Kwiaty nie powinny wyglądać w nich sztucznie. Nie mogą być także ustawione wszystkie frontem do aparatu jak również nałożone jedne na drugie, gdyż zatraca się przez to formę samego kwiatu. Dlatego często mniejsza ilość kwiatów wygląda ładniej niż duży bukiet. Jednak przy pewnych kwiatach, do których należą przede wszystkim formy proste, jak np. tulipany, pięknie mogą również wyglądać wielkie ich bukiety. Aby układ bukietu zadowolił również krytyczne oko, musimy poświęcić temu wiele cierpliwości, gdyż gładkie i sztywne łodygi odwracają się w zupełnie nieodpowiednich kierunkach względnie przeszkadzają nam pędy boczne. Środkiem pomocniczym w takich przypadkach może być pognieciony papier, który wciśniemy do szyjki wazonu, lub też zielone nitki, których możemy użyć do związania pędów. Możemy także napełnić wazon mokrym piaskiem, a następnie umieścić w nim łodygi kwiatów, robiąc w piasku za pomocą pręcika odpowiednie dziury. Zdjęcia kwiatów bez wazonu możemy traktować zawsze jako metodę korzystną i używać np. doniczki napełnionej czystym, mokrym piaskiem.

Samo tło jak też i dalszy plan mają bardzo wiele do powiedzenia. Mogą nimi być tapety względnie zasłony. Nie powinny one być tej samej, jakkolwiek mogą być nieco zbliżonej barwy; więcej uwagi zwrócimy wtedy na motyw główny. Jeżeli wybieramy do tego celu różne i do tego jeszcze jasne barwy, musimy uważać, aby obraz nie rozpadł się nam na dwie części.

Nie ma sensu rozpatrywać dalej sposobów układania kwiatów, gdyż w każdym przypadku istnieje szereg możliwości w zależności od warunków. Należy zwrócić uwagę, aby od pierwszego rzutu oka na obraz wzrok był kierowany przez jakieś linie, na przykład fałdy drapowania, brzeg stołu, a przede wszystkim przez sposób ułożenia kwiatów i liści. Przy zdjęciach pojedynczych kwiatów należy również zwrócić uwagę na linie przewodnie, aby miały one położenie lekko przekątne, najlepiej od lewej strony z dołu ku górze. Jeżeli chcemy odtworzyć piękno kwiatów, nie zawsze musimy fotografować bukiety. Najprościej będzie, jeżeli weźmiemy jeden lub kilka kwiatów i wykonamy ich zbliżenie. Opłaca się to, gdyż ich indywidualny wdzięk stanie się wtedy zauważalny i możemy podziwiać naturę bez dodatku dzieła rąk ludzkich.

O technice wykonywania zdjęć kwiatów w pokoju nie możemy powiedzieć więcej niż o innych zdjęciach wnętrz. Do tego celu najlepiej nadaje się aparat jednoobiektywowy lustrzany względnie aparat z matów-ką, z długim wyciągiem miecha. Na matówce możemy zaobserwować lepiej niż w wizjerze wycinek obrazu, szczególnie jeśli pracujemy z pierścieniami przedłużającymi. Niezbędny jest również dobry uchwyt kulkowy, gdyż do zdjęć pojedynczych kwiatów musimy nieraz aparat bardzo mocno przechylić, aby otrzymać na obrazie właściwe nachylenie gałązki.