Zdjęcia modelek.
Zagadnienie fotografii modelek i wzorów mody należy w pełni do poprzedniego rozdziału i wszystko to, co tam zostało powiedziane, ważne Jest i tutaj, jednak szereg wymagań jest znacznie wyższych. Wszystkie zdjęcia w efekcie końcowym są przeznaczone do druku, a właśnie żurnale mody i czasopisma przeznaczone dla naszych wymagających pań żądają obrazów o bardzo dużych formatach.
Jaki aparat?
W związku z tym, co powiedzieliśmy wyżej, aparaty małoobrazkowe w ogóle nie wchodzą w rachubę. Wystarczający jest już format 6X6 cm a nieco lepszy 6X9 cm. Jednak błony płaskie 9 X 12 lub 13 X 18 cm dają jeszcze więcej szczegółów i jeszcze wyraźniej odtwarzają wzory materiałów. Musimy jednak pamiętać, że fotograf w poszukiwaniu obiektów zdjęć, nieraz za kulisami (często z wielką radością), wiele razy musi robić dalekie wyprawy, w czasie których nie ma do dyspozycji ciemni w celu wymiany kaset i dlatego praca z kamerą wielkoformatową jest dużo uciążliwsza niż z nowoczesną lustrzanką na błony zwojowe. Ponadto podstawową rolę odgrywa problem ceny aparatu. Przy wyborze kamery dostosowanej specjalnie do zdjęć modelek należy zwrócić uwagę, że do zdjęć całych postaci, jak to się bardzo często robi, nie należy korzystać z wizjera umieszczonego w górze, lecz właśnie fotografować z wysokości piersi, tak jak przy użyciu lustrzanek bez pryzmatów. Przy niższych pozycjach obserwacji, które dobieramy, aby uzyskać więcej nieba jako tła lub aby osoby wyglądały wyższe, spojrzenie na matówkę kamery z góry jest znacznie wygodniejsze w lustrzankach, podobnie jak w aparatach ustawionych na statywach. Poza tym klękanie przed modelkami jest lepsze niż kładzenie się na ziemi pełnej kurzu w celu skierowania wizjera aparatu odpowiednio do góry. Wszystko to jest łatwiejsze do wykonania dla posiadacza matówki.
Jakie błony?
Pozostaje jeszcze wielokrotnie dyskutowane już pytanie, czy korzystniejsze są barwne błony odwracalne, czy negatywowe? Jedno jest pewne – dobra drukarnia może otrzymać równie dobre rezultaty z obu rodzajów błon. Z negatywów muszą być jednak wykonywane kopie na papierze (lub na błonach), aby retuszer i drukarz mieli pojęcie o kompozycji barw. Wykonanie kopii powoduje jednak wzrost kosztów, a przede wszystkim wymaga czasu. Błonę odwracalną przy zamówieniach ekspresowych można wywołać w ciągu 24 godz., a we własnym zakresie nawet w ciągu 1 do 2 godz. Do tego błony odwracalne wykazują zawsze czystsze, jaskrawsze i wyrazistsze barwy niż kopia pozytywowa, szczególnie wykonane na papierze. Subtelne różnice tkanin, połysk jedwabiu lub aksamitu wychodzą lepiej na błonach odwracalnych. Powiększenia na papierze mają inne zalety, gdyż można na nich łatwo przeprowadzić montaż obrazu, konieczny szczególnie dla stron tytułowych.
Barwa skóry i włosów.
Barwa skóry lub, mówiąc dokładniej, barwa pudru powinna odpowiadać nie tylko, typowi modelki lub wskazaniom mody, lecz powinna być także dobrana z fotograficznego punktu widzenia. Najładniej i najlepiej, przede wszystkim w wynikach końcowych, w druku, przedstawiają się twarze brunatnawe, podczas gdy jasne barwy skóry mogą nieraz doprowadzić do okropnych wyników. Dzięki postępowi chemii barwę włosów modelki możemy zawsze dowolnie zmienić, chociaż nie tak samo szybko jak barwę skóry. Z fotograficznego i drukarskiego punktu widzenia przy czarnych i ciemnobrunatnych włosach bardzo źle są rozróżnialne szczegóły. Spowodowane oświetleniem odblaski na tego rodzaju ciemnych włosach, szczególnie gdy głowa na obrazie zajmuje zbyt wielką powierzchnię, wychodzą często nienaturalnie, wykazując odchylenia w kierunku niebieskim.